Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Společnost VERA se stala Partnerem mojeID

Společnost VERA se v lednu 2016 stala oficiálním Partnerem mojeID, které provozuje sdružení CZ. NIC. Služba mojeID si klade za cíl používat jeden login a heslo ke všem internetovým službám a je integrována i v Portálu občana společnosti VERA. Toto řešení přináší velkou výhodu obyvatelům ČR, kteří už nemusí chodit na úřad a mohou s ním komunikovat elektronicky.

Jak to funguje?

Každý občan si může online zřídit mojeID. Následně si nechá účet validovat, tedy ověřit svou totožnost. Pak lze snadno začít elektronicky komunikovat s úřadem. Na webových stránkách města nebo obce je zpravidla sekce, která je dostupná jen po přihlášení. Po zalogování přes mojeID může občan například sledovat stav svého Konta plátce nebo odesílat elektronické formuláře. MojeID lze využít i při přípravě participativních rozpočtů, k pořádání anket či pro rezervační systémy.

eIDAS

Nařízení Evropského parlamentu a Rady „o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu", zkráceně eIDAS, již plně vstoupilo do slovníku veřejné správy. MojeID a jeho provozovatel, sdružení CZ.NIC, hraje v souvislosti s implementací eIDAS významnou roli, a to právě v oblasti služeb vytvářejících důvěru.  

Každý uživatel při přihlášení může předat své údaje, které jsou pro úřad důvěryhodné. Následně s ním smí pracovat ve stejném režimu, jako kdyby dotyčný osobně přišel a učinil příslušný úkon. MojeID by se na základě svých vlastností mohlo stát i elektronickou občankou nebo její obdobou. Jako jediná služba tohoto typu v ČR již nyní splňuje požadavky eIDAS. Pro občany navíc přináší výhodu spočívající v šíři jejího využití, protože se pomocí ní přihlásí nejen k institucím veřejné správy, ale i na mnoho stránek soukromých subjektů.

MojeID účastní i řady projektů. Ministerstvem vnitra bylo vybráno jako zástupce České republiky pro testování v rámci projektu STORK 2.0. Ten se věnoval ověření přihlašování ke službám nejen ve vlastní zemi, ale i v ostatních státech EU. Jeho využitelnost je tak již ověřena napříč Evropou.

Úplné elektronické podání

Často zaznívajícím tématem, na které již byly vyhlášeny dotace, je úplné elektronické podání. Zde se naplno využije spojení informačního systému VERA a mojeID. Občané díky tomu mohou mít formuláře předvyplněné (údaje dodává IS VERA, v maximálním možném rozsahu) a zároveň sami budou ověřeni (například prostřednictvím služby mojeID). Jejich podání učiněné přes internet bude tedy považováno za důvěryhodné.

Fakta

  • společnost VERA je oficiálním Partnerem mojeID
  • mojeID má zřízeno více než půl milionu lidí v ČR
  • přihlášení přes mojeID odpovídá požadavkům eIDAS
  • Portál občana představuje vstřícný a transparentní krok města vůči občanům, podporující moderní trendy a elektronizaci veřejné správy

Závěrem

Věříme, že vzájemná spolupráce CZ.NIC a společnosti VERA bude nadále rozvíjet inovativní řešení v oblasti e-governmentu a občanům, podnikatelům a zástupcům úřadů bude stále více usnadňovat život.