Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Ostrava funguje moderně

Ostrava již dávno není zaprášenou průmyslovou aglomerací. Patří k nejzelenějším městům v České republice a jako jediné české město kandiduje na European Green Capital 2020. Oblíbili si ji investoři nejen z oblasti automobilového průmyslu, ale také centra sdílených služeb. Sídlí v ní mnohé IT firmy, je domovem jednoho z největších superpočítačů na světě a do poslucháren ostravských vysokých škol dochází zhruba 24 tisíc studentů.

Ostrava občanům – informace a podání

Správa města využívá nejmodernější technologie, aby zefektivnila svoji činnost a poskytovala občanům co nejkomfortnější služby. Na integrovaných portálech Ostravy nalezne obyvatel řadu informací o činnosti úřadu. Důležitou kapitolou, která šetří čas, jsou formuláře ke stažení nebo přímo elektronické podání, které umožní třeba přihlášení k platbě za komunální odpad bez návštěvy úřadu.

Třešinka na dortu – platby

Od formulářů a vyměřování poplatků je již jen krůček k myšlenkám o jejich úhradě. Ve spolupráci se společností VERA udělalo město další krok vstříc občanům. Zavedlo platební bránu, aby mohly jednoduše a pohodlně proudit nejenom informace, ale i peníze. Takže když dnes potřebuje občan Ostravy zaplatit poplatek za komunální odpad, nemusí chodit na úřad, ani opisovat údaje ze složenky do platebního příkazu. Na platební bráně si občan zvolí, zda chce provést úhradu kartou nebo tlačítkem. Systém odešle platební bráně údaje k provedení platby a uloží informace zadané a výsledek platby přímo do souboru určeného pro platby předpisů poplatku za komunální odpad. O výsledku platby systém odešle notifikaci na zadanou e-mailovou adresu a zobrazí výsledný stav zadavatelovi. Podobným způsobem lze z klidu domova platit i dopravní pokuty.

Co na to magistrát?

Zeptali jsme se Pavlíny Durasové, vedoucí odboru IT služeb a outsourcingu, jak hodnotí platební bránu.

„Ostrava jako moderní město se nebojí využít zkušenosti z komerční sféry a aplikovat je na veřejnou správu. E-shopy ověřily, že platební brána jim přináší víc dokončených objednávek, rychlou platbu a větší spokojenost zákazníka. Přeneseno do našich podmínek to znamená víc uhrazených poplatků, protože to jde snadno a rychle z domova. Občané jsou spokojeni s rychlým způsobem úhrady a naši zaměstnanci oceňují, že dostávají data o úhradě přímo do příslušné agendy. Ostrava funguje moderně!"