Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Krnov: online platby bez bariér

Aktuálním tématem v oblasti elektronizace veřejné správy jsou online platby. Města a obce nabízejí většinou autorizované přihlášení k portálu občana (např. pomocí eObčanky, datových schránek, či mojeID) a následnou platbu kartou. Pro velkou část občanů ovšem autorizované registrace představují komplikaci, kterou nechtějí řešit.

Platby městu bez eObčanky či datových schránek

V Krnově se rozhodli vyjít vstříc těm, kterým jde o rychlost a jednoduchost. Nabízejí při dodržení maximálních bezpečnostních standardů elektronických plateb online úhradu bez jakýchkoliv bariér. Poplatek za komunální odpad, za psy či za zábor veřejného prostranství, stejně jako poplatek z pobytu, nájemné včetně služeb, pokuty, správní poplatky či náklady řízení lze uhradit bez registrace na úřadu, bez pořizování eObčanky či řešení jakékoliv jiné speciální identifikace.

Jak probíhá platba

Z pohledu občana je postup jednoduchý. Platební portál nevyžaduje žádné přihlášení. Stačí zadat identifikátor platby (např. variabilní symbol nebo v případě komunálního odpadu rodné číslo) a e-mailovou adresu. Systém zobrazí neuhrazené poplatky evidované na daném symbolu. Tlačítkem Zaplatit se otevře platební brána, která vyzve k zadání čísla platební karty a třímístného CVC2/CVV2 kódu. Občan je informován o realizaci platby e-mailem a to jak ze strany platební brány, tak ze strany města. Systém kontroluje úhradu daného variabilního symbolu a nepovolí duplicitní platbu, takže se nikdo nemusí obávat, že zaplatí dvakrát.

A co bezpečnost?

Proces, který se občanovi jeví jednoduše, využívá ve skutečnosti řadu náročných mechanizmů, které běží na pozadí. Jedním z nich je např. nastavení bezpečné komunikace mezi portálem občana umístěným na internetu a aplikačním serverem umístěným na úřadu. Důvodem je ochrana dat, jak směrem z webového formuláře, tak opačným směrem na obrazovku občana. Systém je napojen na několik rozhraní, která na pozadí zjišťují informace, předávají si je a zobrazují je občanovi. Díky komplexnímu řešení dostává občan za minimum práce (zadání variabilního symbolu nebo rodného čísla) maximum užitku (informace k platbě a přepojení na platební bránu).

Úhrada probíhá na platební bráně GPwebpay která odpovídá celosvětovým standardům a splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky MasterCard SecureCode, Verified by VISA a SafeKey, definované karetními asociacemi MasterCard, VISA a American Express. Tyto standardy jsou označovány jako3D Secure a zaručují maximální bezpečnost plateb.

Městu nejsou předávána žádná citlivá data týkající se prováděné platby, kromě informace o úspěšnosti či neúspěšnosti přijetí platby. Číslo karty a CVV kód je pouze v komunikaci mezi občanem a platební bránou.

Jak hodnotí platební portál Mgr. Aneta Válková, vedoucí správního odboru města Krnov?

„Platební portál je v plném provozu od poloviny července 2020 a občané si na novou službu postupně zvykají. Očekáváme, že i v souvislosti s aktuální situací, kdy došlo k přesměrování mnoha aktivit do on-line prostoru, bude portál bohatě využíván a občané tuto službu ocení.

Projekt současně usnadní práci i zaměstnancům úřadu. Eliminuje osobní návštěvy na pokladně a administrativu s tím spojenou (tisk pokladních dokladů, příp. zaúčtování) zrealizuje automaticky.

Našim cílem je umožnit občanům snadnou a rychlou platbu místních poplatků bez návštěvy úřadu, což odpovídá jak cílům eGovernmentu tak i současné situaci."