Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Klikací rozpočet v Českém Krumlově

Občané se stále více zapojují do dění ve svém bydlišti a zajímají se o hospodaření města. Nejinak je tomu i v Českém Krumlově. Městský úřad Český Krumlov se proto rozhodl zpřístupnit veřejnosti data o nakládání s veřejnými prostředky interaktivní formou a zprovoznil na oficiálních webových stránkách města www.ckrumlov.cz/obcan internetovou aplikaci čerpání rozpočtu, tzv. Klikací rozpočet.
 
Zeptali jsme se Mgr. Radima Rouče, tajemníka Městského úřadu Český Krumlov:
Proč jste se rozhodli pro tento projekt?

"Díky internetové aplikaci čerpání rozpočtu může veřejnost nahlížet do hospodaření města Český Krumlov. Jinými slovy mají občané dokonalý přehled o tom, jaké jsou zdroje příjmů, co se platí z rozpočtu města, např. kolik stojí provoz městských školek či jak velká byla investice do protipovodňových opatření, a to vše v reálné době."
 
Nemáte obavy, zda pro některé občany nebudou data srozumitelná bez širšího kontextu?
„Rozhodli jsme se projekt realizovat, i když je možné, že tato situace nastane. Nabízíme však veřejnosti pravidelně aktualizovaná data čerpání rozpočtu a věříme, že ocení nový způsob zveřejňování dat. Občané i podnikatelé se samozřejmě mohou i nadále obrátit na městský úřad se svými případnými dotazy ohledně plnění rozpočtu, které rádi zodpovíme a které vítáme. Neboť právě na základě jednotlivých reakcí a opodstatněných připomínek uživatelů bychom do budoucna chtěli samotnou aplikaci dále inovovat."
 
Dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, musí být rozpočet povinně zveřejňován. Často se však jedná o statické informace v souboru na internetových stránkách. Tato forma byla překonána klikacím, resp. rozklikávacím rozpočtem, který poskytuje více informací formou srozumitelnou i „účetním laikům". VERA, jako dodavatel, zajistila napojení agendy do systému a upravila aplikaci podle individuálních požadavků města. Nyní si můžete zobrazit plnění a čerpání rozpočtu na stránkách www.ckrumlov.cz/rozpocet.


Pokud chcete vědět více o Klikacím rozpočtu od společnosti VERA, neváhejte nás kontaktovat.