Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Systém VERA je investicí do budoucnosti městské policie

Bc. Martin Staněk působí jako obchodní a projektový manažer ve VEŘE již čtvrtým rokem. Realizoval řadu různých projektů. Pro dnešní rozhovor jsme si vybrali trochu specifickou a velice atraktivní část VERA Radnice – Mobilní kancelář městské policie.

Martine, řekneš nám pro začátek něco o sobě?

Jasně. Jako člen obchodního týmu se starám o zajištění procesu získaní nového zákazníka. Začínáme většinou prezentací, nabídkou, pak se zpracují smlouvy. Následně přecházím do role Projektového manažera, protože ve spolupráci s týmem z našich Služeb si na implementaci osobně dohlížím. Má to velkou výhodu v tom, že zákazník stále komunikuje s jednou osobou. Dají se tak rychleji řešit jeho požadavky a případné změny, protože jsem hlavním spojovacích článkem mezi všemi kolegy v naší společnosti. Po úspěšném dokončení projektu a uvedení do rutinního provozu se následně o zákazníka také starám i do budoucna.

VERA Radnice poskytuje kompletní řešení pro městskou policii. Jeho součástí je i mobilní aplikace. Jaká je její hlavní funkce?

Tato mobilní aplikace je skvělým nástrojem pro strážníky v terénu. Umožňuje jim rychle zaznamenávat přestupky s audio-video-foto dokumentací, ověřovat totožnost osob, prověřovat vozidla a vyřizovat přestupky přímo na místě. Pro strážníka není nic lepšího než mít celou agendu vždy k dispozici v přehledné aplikaci v mobilním telefonu.

Zpracování přestupku v mobilní aplikaciKromě zaznamenávání přestupků a událostí aplikace také umožňuje trasování pozic hlídek, evidenci úkolů, a dokonce i tisk různých dokumentů v terénu pomocí mobilní tiskárny. Výhodou je, že si poradí i při slabším signálu mobilních vysílačů a spousta procesů může běžet na pozadí.

Jaké výhody tato aplikace přináší pro městskou policii a občany?

Tato aplikace umožňuje vyřešit celý přestupek přímo v terénu. Speciálně např. při kontrole parkování v ní lze ověřit, zda bylo parkování uhrazeno, ověřit v registrech vozidlo i řidiče, zpracovat přestupek. Systém automatizuje řadu procesů, při zápisu doplňuje čas, GPS, zobrazuje mapy, přednabízí často používané hodnoty, pokud je přestupce na místě, lze hned vystavit předpis a přijmout úhradu pokuty. Zvyšuje se tím efektivita práce městské policie a zkracuje doba řešení.

Úplnou třešničkou na dortu je možnost přijímat platby kartou přímo v mobilním telefonu strážníka, takže není potřeba již nosit platební terminály.

Mohl bys toto řešení zasadit do širšího kontextu?

Většina úřadů zná (minimálně z doslechu) IS VERA Radnice jako komplexní informační systém pro městské a obecní úřady. V rámci něj jsme před lety vytvořili aplikaci pro městskou policii. Tato oblast je však tak dynamická a o řešení a jeho rozvoj byl tak velký zájem, že dnes můžeme říct, že jsme vyvinuli celý informační systém pro městskou policii.

Zahrnuje desktopovou aplikaci (t.j. provozovanou na PC),  její mobilní verzi, i moduly pro dispečink nebo velitele. Kolegové, kteří spolupracují na vývoji systému mají dlouholeté zkušenosti z působení u městské policie, a navíc pořádají setkání, na kterém představují nové směry a diskutují s uživateli o dalším rozvoji.

Jak je zajištěna bezpečnost a ochrana osobních údajů v této aplikaci?

Bezpečnost a ochrana osobních údajů jsou pro nás prioritou. Aplikace automaticky šifruje data odesílaná na server, což zajišťuje vysokou úroveň ochrany osobních údajů a soukromí občanů. Jsou zde nastavena práva a přihlašovací údaje. Zároveň lze kdykoliv telefon vzdáleně odpojit od systému. Protože všichni víme, že přes sebevětší pozornost se nám telefon může kdykoliv „zatoulat". I na tyto nepříjemnosti je VERA připravená.

Co teď nejvíce řešíš u svých zákazníků?

Aktuálně je populárních několik rozšíření:

Napojení na Registr řidičů

V rámci této funkce se strážníci dostanou k velmi užitečným informacím jako jsou zákazy řízení, blokace řidičských průkazů, informace o zadržení, pozbytí práva k řízení, skupiny oprávnění a harmonizované kódy, kam patří např. brýle.

Propojení VERA – EASY PARK

Díky napojení IS VERA Radnice na software poskytovatele parkovacích služeb společnosti EASY PARK jsou informace o zaplaceném parkování okamžitě dostupné strážníkům přímo v aplikaci, což přináší opravdu velké usnadnění pro každodenní práci.

Co by měly úřady ještě vědět?

Náš informační systém pro městskou policii je skvělým řešením a k jeho nasazení není třeba mít nasazen IS VERA Radnice na městě. Pokud jej máte i na úřadě, přináší to samozřejmě další výhody, ale pro fungování městské policie to není nutné. Tento systém je investicí do budoucnosti městské policie. Přináší zlepšení v efektivitě, transparentnosti a bezpečnosti práce strážníků, a tím i lepší služby pro občany ve městě.

V článku není prostor na podrobný popis celého rozsáhlého systému, ale já i moji kolegové rádi všem zájemcům podáme další informace, zprostředkujeme prezentaci nebo návštěvu u zákazníka, který systém využívá. Pokud se ještě neznáme, klidně napište na martin.stanek@vera.cz svůj dotaz či požadavek a my se rádi ozveme.