Rychle, kompletně, výstižně.
To jsou aktuality VERA.

Zpět

Nový Portál občana VERA

Portál občana VERA dnes funguje na mnoha desítkách měst, která se rozhodla poskytovat digitální služby. Zpravidla mají komplexní informační systém VERA Radnice, anebo alespoň příjmovou stranu ekonomických agend, které jsou zdrojem nejcennějších údajů pro další online zpracování.

Trendy

Zdaleka nejvyužívanější funkcionalitou jsou totiž online platby místních poplatků, případně pokut, naopak k masivnímu využití online formulářů zatím nedošlo. Trend je ale zřejmý a s osvojením bankovní identity a dalších forem Identity občana do online prostoru vstupuje stále více lidí. Aby pro ně byly úkony v portálu naprosto intuitivní, rozhodli jsme se jej zmodernizovat. Došlo tak ke změně designu, nahradili jsme technologii iframů a maximalizovali smysluplné zobrazování dat na všech druzích zařízení.

Novinky

V technologicky a vizuálně nové verzi Portálu občana VERA jsme pro Vás připravili:

  • Zcela novou homepage coby první místo kontaktu mezi občanem a digitálním úřadem.
  • Plně responsivní vzhled na všech zařízeních včetně mobilních telefonů.
  • Přehledný design a snadný náhled relevantních dat. Ovládací menu se zobrazuje, jen když jej uživatel potřebuje, poté automaticky mizí a zůstává více místa na důležitá data.
  • Pokročilé možnosti administrace z pohledu úřadu: informatici města mohou nastavit vizuál celého portálu, loga, hlavičky/patičky, úvodní fotky, konfigurovatelný obsah zápatí (rychlé odkazy na kontaktní údaje, partnerská města, otevírací dobu úřadu, odkazy na sociální sítě atd.).

Platby snadněji

Již fungující komponenty osobního účtu se snadnou možností online plateb jsou nyní ještě snazší na obsluhu. Zaplacení příslušného poplatku přes zobrazený QR kód může být otázkou 20 vteřin od přihlášení po úspěšné vypořádání. Rozepsané formuláře může uživatel uložit a dokončit jindy, u vypravených podání získává zpětnou vazbu o fázi, ve které se jeho podání nachází.

Zůstává možnost online plateb i pro ty, kteří Identitu občana nemají anebo ji nehodlají využívat. Portál občana zůstává i důležitým informačním rozcestníkem pro ty, které zajímá např. detailní pohled na rozpočet a hospodaření města (tzv. Klikací rozpočet), dále pro ty, kteří si hodlají vyřídit online rezervaci konkrétního úředního úkonu (spolupracujeme s osvědčenými třetími stranami), případně pro ty, kteří si chtějí snadno vyřídit parkovací oprávnění nebo zažádat jménem místního spolku o dotaci vypisovanou městem.

Moderní technologie

Obecná konstrukce zobrazení dat do Portálu občana pomocí technologie iframe byla nahrazena frameworkem Bootstrap. Zobrazení do nových oken je možné pomocí nového parametru: „okno" v url adrese. Každou stránku Portálu občana lze tak zobrazit samostatně bez hlavičky, patičky a pozadí stránky.

Portál je také protkaný toasty, které například informují o úspěšně / neúspěšně provedené akci a modálními okny, do kterých většinou zobrazujeme větší detail vybraného záznamu.

Vizuální odlišení v základní verzi bude pouze v názvu portálu, erbech města napříč webem a reprezentativní fotkou na pozadí. K dispozici zůstává personalizovaný CSS styl custom.css, kterým si úřad může doladit některá zobrazení.

Portál občana budeme postupně nasazovat u stávajících zákazníků a průběžně na něm budeme i nadále pracovat. Věříme, že nový design a nově použité technologie  zpříjemní uživatelský zážitek občanů českých měst.